Wielkanoc to święta upamiętniające śmierć krzyżową i Zmartwychwstanie Jezusa. Święta te posiadają bogatą tradycję. My również pamiętaliśmy o zwyczajach i tradycjach, które towarzyszą tym świętom.

wiel5
Zrobiliśmy porządki w pokojach, przygotowaliśmy ciasta i inne potrawy wielkanocne. W Wielką Sobotę przygotowaliśmy święconkę czyli koszyczek z pokarmami, który zanieśliśmy do kościoła, aby ksiądz  poświęcił. Dobór produktów do koszyczka nie powinien być przypadkowy.  Według starych tradycji w koszyczku powinny znaleźć się: baranek – symbol Chrystusa Zmartwychwstałego, wędliny – znak, że kończy się post, chrzan – to gorycz męki Chrystusowej, masło – oznaka dobrobytu, jajka – symbol nowego życia, chleb gwarantuje dobrobyt i pomyślność, sól – symbol trwałości i ochrony życia.

   Inny zwyczaj Wielkanocny to Lany Poniedziałek, czyli inaczej Śmigus – dyngus. Bardzo podoba się chłopakom, a dziewczynom trochę mniej (chłopcy nie mogą tego zrozumieć, dlaczego dziewczynom się to nie podoba, przecież to świetna zabawa). Zależnie od regionu Polski chłopcy leją dziewczyny wodą (dyngus) lub używają rózg (śmigus).

   W czasie Wielkiego Tygodnia odwiedzał nas Ksiądz Patryk Zawadzki. Spotkania z nim sprawiły dzieciom wiele radości. Dziękujemy za wspólne spędzenie z nami czasu w tym świątecznym okresie.